Strefa MTB Sudety – pętla Niebieska Świdnica

Strefa MTB Sudety – pętla Niebieska Świdnica

Na większości moich treningów i wycieczek po Sudetach wymyślam trasy samodzielnie przed wyjazdem lub w jego trakcie. Zazwyczaj nie sugeruję się zbytnio żadnym oznaczeniem, nieraz traktuję je tylko jako drogowskaz. Ostatnio jednak wpadłem na pomysł, żeby przejechać całą pętlę nowej trasy Strefy MTB Sudety ze startem i metą w Bystrzycy Górnej k. Świdnicy. Oznaczona trasa ma wiele plusów w stosunku do jazdy z mapą, czy nawet wgranym gpxie, szczególnie jeżeli jeździmy po zupełnie nowych dla nas okolicach. Nie trzeba się zbytnio skupiać na nawigacji i planowaniu. Kiedy mamy pewność, że dojedziemy do celu, możemy się w pełni skupić na czerpaniu radości z jazdy 🙂

Oznaczone pętle mają też ten plus, że można na nie wjechać w dowolnym miejscu. Ja np. nie zaczynałem tej trasy w Bystrzycy, tylko w okolicach Jeziorka Daisy blisko wałbrzyskiej dzielnicy Lubiechów.

Trasa niebieska jest bardzo łatwą technicznie rundką, na której przeważają szerokie dukty. Jest dosłownie kilka miejsc, w których trzeba się bardziej skupić. To idealna propozycja na luźną wycieczkę dla zaawansowanych zawodników czy też alternatywa, kiedy w górach nie ma warunków na MTB (np. po zimie zalega śnieg). Niebieska Świdnica to pętla na wysokościach 200-450 m n.p.m. Warto się na nią również wybrać, jeżeli rozpoczynacie przygodę z kolarstwem górskim lub lubicie łatwe, ale niekoniecznie płaskie trasy. Na 31 km wychodzi około 750 m przewyższenia.

Runda jest dosyć dobrze oznaczona poza okolicami przed Witoszowem Górnym. Tam przez chwilę sam miałem wątpliwości, czy dobrze jadę i bardziej polegałem na swojej orientacji w terenie niż oznaczeniom. Domyślam się jednak, że projekt jest stosunkowo nowy i kilka dodatkowych tabliczek jeszcze się gdzieniegdzie pojawi 🙂

Warto dodać, że w Bystrzycy Górnej powstało też kilka km singli „Bystrzyckie Singletracki”. Wstyd się przyznać, ale nie miałem ich jeszcze okazji odwiedzić. Na pewno trzeba zjechać z niebieskiej pętli i następnym razem je porządnie przetestować!

Fajny i jeszcze bardziej szczegółowy opis trasy oraz wszystkie mapki i profile znajdziecie tutaj:

Mój ślad z lekkimi problemami nawigacyjnymi w okolicach Witoszowa:

https://www.strava.com/activities/9938921093

Autor: Tomek Mach