NIEBIESKA ŚWIDNICA

Profil Trasy

Mapa Trasy

Interaktywna Mapa Trasy

Opis Trasy

Niebieska Świdnica Strefy MTB Sudety jest idealną propozycją na lekką przejażdżkę MTB  na początek sezonu, gdy w wyższych partiach gór zalega na trasach śnieg i łydka jeszcze nie jest taka, jaka być powinna. Tutaj można się relaksować lub nabierać formy. Trasa też oddaje charakter historii regionu i całego Dolnego Śląska, zaczepiając o miejsca znane, jak też i o te zapomniane.

Gdzie rozpoczynamy naszą przygodę?

Jazdę rozpoczynamy w Bystrzycy Górnej, gdzie przy stadionie usytuowany jest punkt dostępu. Tu możemy zostawić pojazd, a jeśli przyjechaliśmy pociągiem (1 km do stacji), to możemy spojrzeć na mapę i ruszyć wokół stadionu w górę trasy.

Trasa liczy 31,2km i niewiele ponad 700m przewyższeń, w całości znakomicie nadaje się również na rower gravelowy. Trasa nie jest trudna technicznie, lecz niech jednak nie zmylą was wykresy, naprawdę można się zmęczyć!

Wycieczka przebiega przez teren byłego poligonu wojskowego wojsk radzieckich (lub, jak mówimy obecnie, po prostu ruskich), stacjonujących w Świdnicy w dużej ilości do początku lat 90 ubiegłego wieku. Mieliśmy tu spory garnizon i brawo tym, którzy się ich pozbyli. Zbaczając z trasy nieopodal stadniny koni można jeszcze dojrzeć dobrze zachowane bunkry wojskowe. Kręcąc dalej korbą dojedziemy do Rezerwatu Jeziorko Daisy, miejsca urokliwego które koniecznie musicie zobaczyć. Na opisanie tego magicznego miejsca nie starczyłoby nam tuszu, więc pozostawiamy Was z nutka ciekawości. Warto trochę zboczyć trasy aby to miejsce odwiedzić.

Ruszamy dalej pędząc przez malownicze łąki w stronę wsi Pogorzała, gdzie usytuowany jest drugi Punkt Dostępu – tuż przy świetlicy. W Pogorzałej znajduje się sklepik spożywczy (z przerwą od 12 do 15), i można tu się zaopatrzyć w prowiant na dalszą część trasy, który będzie chyba potrzebny, ponieważ czeka nas spory podjazd (jeden z większych). Kolejną miejscowością na trasie jest Modliszów, gdzie po krótkim i treściwym podjeździe na rodzie skręcamy w lewo i wiedzie dalej przez 500 metrowy odcinek drogi wojewódzkiej. Prosimy tutaj o wyjątkową ostrożność!

Na zjeździe z drogi wojewódzkiej po prawej stronie znajduje się stary Cmentarz Ewangelicki, warto zastanowić się, dlaczego jest właściwie zapomniany i popada w kompletną ruinę, wstąpić na chwilę refleksji, i uczcić pamięć o byłych mieszkańcach tych Ziem.

Trasa Niebieska Strefy MTB Sudety od tego miejsca biegnie już tylko w dół, jest szybka i łatwa, daje mnóstwo satysfakcji i radości z kręcenia korbą.

Naładowani endorfinami po kilku łatwych zakrętach na końcu, zjeździe malowniczym wąwozem, kierując się strzałkami, dojedziemy do miejsca startu, czyli stadionu LKS Bystrzyca Górna.

Czas przejazdu: od 1.5h do 5h.

By jeździło się lepiej!