Trasy Kamienna Góra, a dokładniej Kochanów

Trasy Kamienna Góra, a dokładniej Kochanów

Wybrałem się ostatnio do Kochanowa, aby poznać dwie pętle Strefy MTB Sudety należące do podstrefy Kamienna Góra. Trasa żółta oraz niebieska, o których mowa, to dwie piętnastokilometrowe rundy wytyczone bezpośrednio obok siebie. Trasy w Kochanowie nie są zbyt wymagające, więc jest to bardzo fajne miejsce na początek sezonu lub spokojniejszy górski trening. Okolica jest też świetnym miejscem na wyciszenie się i relaks. Warto przy tym skorzystać z naszego punktu certyfikowanego Bike Camp Kochanów ( http://bikecampkochanow.pl/ ).

Trasy w Kochanowie startują właśnie ze wspomnianego punktu certyfikowanego. Auto można zostawić też kawałek dalej na parkingu przy XVII wiecznym Kościele św. Mateusza. Z tego miejsca obie rundy odchodzą od asfaltu i prowadzą w teren.

Na początek wybrałem niebieską pętlę. Trasa ta jest bardzo łatwa technicznie, przeważają na niej szerokie i dobre jakościowo szutry. W zasadzie jest to trasa, którą można pokonać zarówno na rowerze MTB, jak i na Gravelu. Na 15 km pętli wznios wynosi niecałe 300 metrów. Nachylenia podjazdów są bardzo spokojne. Jedyne co może zaburzyć spokój to prace leśne, na które udało mi się właśnie trafić. W kilku miejscach trasa była rozjechana ciężkim sprzętem, przez to płynna jazda została utrudniona. Myślę jednak, że w okresie wiosennym czy letnim błota będzie tutaj znacznie mniej niż w marcu.

Pętla Niebieska Kamienna Góra:
( https://www.strefamtbsudety.pl/niebieska-kamienna-gora/ )

Trasa żółta poprowadzona jest na południe od niebieskiej. Jest to równie łatwa pętla, która prowadzi na najwyższy szczyt pasma Zaworów – Róg (715 m n.p.m.). Warto dodać, że Zawory to pasmo należące oficjalnie do Gór Stołowych. Wiele osób kojarzy Góry Stołowe tylko i wyłącznie z okolicami pomiędzy Radkowem a Kudową, gdzie są dużo bardziej znane miejsca jak Karłów, Szczeliniec, Błędne Skały itd. Tymczasem Góry Stołowe ciągną się przez Broumovską Vrchovine w Czechach aż do okolic Mieroszowa.

Pętla żółta nieoczekiwanie na kilka kilometrów poprowadzona jest też po asfalcie, ale dzięki temu możemy odwiedzić miejscowość Łączna, w której jest słynne zoo oraz Czartowskie Skały.

Pętla Żółta Kamienna Góra:
( https://www.strefamtbsudety.pl/zolta-kamienna-gora/ )

Oprócz żółtej i niebieskiej pętli z Kochanowa zaczyna się również ponad czterokilometrowa dojazdówka do Mieroszowa. Jest bardzo ciekawy łącznik, który po rozgrzewce w Kochanowie można wykorzystać i pojechać zieloną trasą Mieroszów.

Łącznik Pomarańczowa Kamienna Góra
( https://www.strefamtbsudety.pl/pomaranczowa-kamienna-gora/ )

Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że trasy w Kochanowie i ogólnie w tych okolicach są nie tylko bardzo przyjazne dla rowerów MTB, ale przede wszystkim są świetnym miejscem na aktywny wypoczynek i wyciszenie. Na szlakach jest bardzo mało turystów, a miejscowości są od siebie oddalone o kilka kilometrów, przez co mamy sporo w pełni naturalnej przestrzeni do dyspozycji, którą warto wykorzystać dla siebie.