NIEBIESKA – KORDAS

Profil Trasy

Mapa Trasy

Interaktywna Mapa Trasy

Opis Trasy

Trasa Niebieska Srebrna Góra &Kordas

Twierdza Srebrna Góra leży na Warowej Górze 660m.n.p.m i tuz przy niej przebiega trasa. Twierdza jak to twierdza została tak wybudowana w takim miejscu aby było ja trudno zdobyć.

Ale jak się już ją zdobędzie to satysfakcja jest ogromna z osiągniętego celu. I Tak właśnie jest z Trasą Niebieska Kordas przebiegająca w Gminę Stoszowice we wsi Srebrna Góra. O samej twierdzy nie będziemy tu pisać gdyż jest to na tyle ogromna fortyfikacja iż wymaga odrębnego opisu. Oczywiście gorąco zachęcamy by po wyprawie rowerowej wrócić i poznać historię twierdzy i regionu.

My idziemy na rower.

Trasę tą możemy rozpocząć w kilku miejscach;

1 Punkt Dostępu Przełęcz Srebrna – tu znajduje się tablica z mapami i profilami tras

2 Punkt Dostępu Enduro Srebrna Góra – tu też znajduje się tablica z mapami i profilami tras

Start opiszemy startując właśnie z dołu twierdzy czyli z punktu Enduro Srebrna Góra i pojedziemy zaczynając od „Słupka numer 1” a skończymy na Słupku numer 45” czyli na końcu trasy.

Należy pamiętać że trasy strefy są dwukierunkowe i w przeważającej ilości to pętle. Poza nielicznymi przypadkami..Warto wcześniej zapoznać się z mapą na stronie strefy: www.strefamtbsudety.pl

Początek wydaje się nie do podjechania ale wytrwałość i równe spokojne tempo pozwolą na pokonywanie kolejnych metrów trasy. Szeroka kamienista droga wije się po Warowej Górze miejscami trawersując po zboczach góry prowadząc nas w stronę drogi prowadzącej do Twierdzy Srebrna Góra. Docierając do drogi asfaltowej zjeżdżamy w dół mijając dawne Schronisko Górskie PTTK Srebrna Góra a obecnie Villa Hubertus. Po chwili wytchnienia na zjeżdzie skręcamy w prawo i zaczynamy ponownie równy podjazd, aż do szczytu góry Gołębia 810m.n.p.m na której to usytuowany jest początek czerwonej trasy Enduro Srebrna Góra.

W tym miejscu Trasa Niebieska Kordas prowadzi dalej gdzie zaczyna się ostry zjazd by za chwilę rozpocząć ostry podjazd i taką sinusoidą dojedziemy do Przełęczy Woliborskiej.

Dalej możemy wjechać prosto na trasy :

1 żółta Nowa Ruda

2 czerwona Bielawa

My natomiast trzymamy się niebieskiej Kordas gdyż taki jest cel i tuż przed przełęczą skręcamy ostro w prawo lekko do góry w przecinkę Tu zaczynamy powrót sporo łatwiejszy i w sporej część trawersujący zbocze z przepięknymi widokami. To tu na zjeżdzie umieszczona jest tablica pamiątkowa ku czci Wojtka tragicznie zmarłemu wędrowcowi.

Ostatnie kilometry to spory 300m podjazd i „ dziki’ zjazd aż do końca pętli dający mnóstwo satysfakcji.

Teraz to już tylko wypada zakupić pysznego słynnego hamburgera, kawę lub skarpetki i oczywiście zwiedzić twierdzę.

Trasa trudna ,wymagająca szczególnie w pierwszej części.

Czas przejazdu od 1,5h do 3h

By jeżdziło się lepiej w Sudetach.