III Puchar Strefy MTB Sudety 2016

Już po raz trzeci Strefa MTB Sudety jest organizatorem cyklu maratonów rowerowych MTB. Puchar Strefy MTB Sudety to w dalszym ciągu nowość na rynku imprez rowerowych, ale jednocześnie staje się widocznym i pewnym punktem dla kolarzy amatorów.

Celem zawodów jest:

 • Promocja produktu turystycznego Strefy MTB Sudety, Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich oraz Gmin w obszarze jego działania,
 • Wyłonienie najlepszych kolarzy górskich cyklu w kategorii OPEN Kobiet i Mężczyzn, na dystansach MINI i MEGA
 • Wyłonienie najlepszych kolarzy górskich poszczególnej edycji,
 • Popularyzacja i rozwój kolarstwa górskiego, turystyki rowerowej w regionie.
 • Propagowanie zdrowego trybu życia, aktywnego wypoczynku i rekreacji.

W tym roku do przedsięwzięcia dołączyło Miasto Pieszyce oraz Gmina Dzierżoniów, która zorganizuje finał III Pucharu Strefy MTB Sudety. Dzięki temu możemy przedstawić szersze grono miejscowości, które będą gospodarzami poszczególnych edycji.

W 2016 roku puchar będzie odbywać się w :

 • Głuszyca 15.05.2016 (niedziela)
 • Walim 05.06.2016 (niedziela)
 • Bielawa 03.07.2016 (niedziela)
 • Pieszyce 21.08.2016 (niedziela)
 • Srebrna Góra 03.09.2016 (sobota)
 • Dzierżoniów 17.09.2016 (sobota)- start i meta w Jodłowniku

Wychodząc naprzeciw prośbom i sugestiom zawodników postaraliśmy się, aby większość imprez odbywała się w niedzielę, tylko dwie z edycji będą miały miejsce w sobotę. Do wyboru będą dwa dystanse – Mini i Mega, a każdy z organizatorów poszczególnych imprez postara się, aby trasy były zróżnicowane pod względem technicznym. Ze względu na ukształtowanie terenu nie zabraknie wąskich wąwozów, singletracków oraz szutrów, tak aby każdy z uczestników znalazł coś dla siebie.

W całym cyklu będzie prowadzona klasyfikacja generalna na obu dystansach. Aby zostać sklasyfikowanym trzeba wziąć udział co najmniej w 4 edycjach, a w przypadku gdy zawodnik wystartuje we wszystkich zawodach, będą brane pod uwagę cztery najlepsze wyniki.  Podczas finału wynik będzie mnożony przez odpowiedni przelicznik. Dodaje to nuty niepewności, ponieważ wszystko może się zdarzyć i nie można być do końca pewnym sukcesu.

Dla najlepszych zawodników w klasyfikacji generalnej kategorii open kobiet i mężczyzn będą nagrody finansowe. W tym roku Stowarzyszenia pozyskało sponsora poniekąd „z branży” czyli CENTRUM TMT Skoda. Ktoś zapyta: Skoda z branży??? Tak, ponieważ pod koniec XIX . w Mlada Boleslaw w garażu dwóch założycieli firmy rozpoczęli działalność od produkcji … rowerów J a następnie motocykli. Dzięki wsparciu firmy CENTRUM TMT pula nagród tylko finansowych osiągnęła 10 tys. złotych!!! Nagrody finansowe przewidziane są dla pierwszej trójki na dystansie Mega oraz na dystansie Mini i to zarówno kobiet jak i mężczyzn, dodatkowo nagrody rzeczowe, puchary, medale i dyplomy.

Mówiąc o III Pucharze Centrum TMT Strefy MTB Sudety 2016 nie sposób nie wspomnieć o produkcie turystycznym, jakim niewątpliwie jest Strefa MTB Sudety. Czyli  system 20 tras rowerowych o łącznej długości 493 kilometrów, które znajdują się na terenie ośmiu miejscowości (Bielawa, Dzierżoniów (gmina wiejska), Głuszyca, Mieroszów, Nowa Ruda (gmina wiejska), Pieszyce, Stoszowice, Walim) i czterech nadleśnictw (Bardo, Jugów, Świdnica, Wałbrzych). Trasy znajdziemy w całych Górach Sowich i Suchych, Rybnickim Grzbiecie w  Górach Wałbrzyskich, Pasma Lesistej i Mieroszowskich Ścian w Górach Stołowych. Obecnie, jest to największy system górskich tras rowerowych w Polsce, które Zarząd, członkowie i sympatycy starają się cały czas rozwijać, a główną ideą jest to, aby było to najlepsze miejsce dla fanów kolarstwa górskiego w naszym kraju.

Zarząd Stowarzyszenia Strefa MTB Sudety