Opis

CZERWONA WALIM
  • Długość 24,67  km.
  • Punkt dostępu  – Zagórze Śląskie centrum.
  • Ciekawe miejsca: Jezioro Bystrzyckie, zapora wodna  na jeziorze, Zamek Grodno.
  • Charakterystyka strasy:  urozmaicona od asfaltu poprzez łagodne szerokie leśne drogi do bardzo wąskich i niebezpiecznych odcinków.ącznikami asfaltowymi kilka niebezpiecznych odcinków.
ŻÓŁTA WALIM – GŁUSZYCA
  • Długość 29,33 km.
  • Punkty dostępu – Przełęcz Sokola, Głuszyca-centrum, Kompleks Osówka.
  • Ciekawe miejsca: Centrum Walimia z licznymi zabytkami, sztolnie Walimskie, Podziemne miasto Osówka
  • Charakterystyka strasy:  głównie  drogi leśne z krótkimi łącznikami asfaltowymi kilka niebezpiecznych odcinków.
ZIELONA WALIM – GŁUSZYCA
  • Długość 78,39 km. Najdłuższa trasa Strefy MTB Sudety.
  • Punkty dostępu- Przełęcz Walimska, Walim-centrum Sportu i Rekreacji, Przełęcz pod Czarnochem, Schronisko PTTK Andrzejówka.
  • Ciekawe miejsca: Przełęcz Walimska, Przełęcz Sokola, Centrum Walimia z licznymi zabytkami, Wielka Sowa, Kompleks turystyczny Włodarz , Ruiny zamku Rogowiec, Schronisko Andrzejówka. Przełęcz pod  Czarnochem, Kościół poewangelicki w Sierpnicy.
  • Charakterystyka trasy:  głównie  drogi leśne z krótkimi łącznikami asfaltowymi kilka niebezpiecznych odcinków.
ŻÓŁTA SALAMANDRA SREBRNA GÓRA
Żółta Salamandra Srebrna Góra. Jeżeli zostawiliście auto gdzieś na parkingu na przełęczy kierujcie się asfaltową drogę w kierunku Nowej Rudy, po około 500 m po lewej stronie zobaczycie most żelazny, który wisi nad nieistniejąca już stacją kolejową Srebrna Góra Twierdza. Tuż za mostem czeka Was długi i szybki zjazd. Po drodze koło mostku mijacie sztolnię samotnika może uda Wam się ja znaleźć. Na końcu zjazdu ostro w lewo i ogień pod górę pod piękny wiadukt Żdanowski. Po 10-15 min podjazdu dotrzecie na piękny punkt widokowy skąd często startują paralotniarze. Następnie około kilometr w poziomie i jesteście z powrotem na parkingu na przełęczy
CZERWONA XCO SREBRNA GÓRA
To czyste szaleństwo w stylu XC ostre zjazdy i podjazdy. Krótka pętla około 5 km ale kto mam moc może spróbować ją zrobić kilka razy 🙂
Najlepiej zacząć z parkingu pod Fortem Ostróg na przełęczy. zaczynacie ostro pod górę starym zniszczonym asfaltem w kierunku fortu. Na zakręcie w prawo przed fortem zjeżdżacie na ścieżkę i tam zaczyna się zabawa. Trasa początkowo biegnie okopami z II wojny światowej, następnie mijacie wiadukt na trasie dawnej sowiogórskiej kolei zębatej, jak będziecie w wąwozie to właśnie widzicie jeden z cudów geologicznych Polski – flisz dolnokarboński bodajże najstarsza skała w Polsce. Znaki zaprowadzą Was z powrotem na parking.
CZARNA A SOWA SREBRNA GÓRA
Czarna A czyste Enduro – endorfiny i zabawa to czego jest więcej zależy od Waszej prędkości i umiejętności.
Ruszacie z przełęczy ostro pod górę starą kamienną drogą razem idą trasa zielona niebieska i czarna. Podjazd trwa około 25 min aż dojedziecie na wysokość około 740 mnpm. Czarna odbija w prawo i zaczyna się singielek najpierw około 200 m pod górkę a później już tylko czysta jazda dropy, muldy, bandy ale spokojnie na sztywnym też się da więc śmiało.
Trasa A ma jednak jeden smaczek wariant A1 który zaraz na początku odbija w prawo, jest trudniejszy ale jak wjedziecie do fosy to się przekonacie, że było warto. Trasa wyjeżdża po 3,5 km na drogę asfaltową jeżeli chcecie wrócić na parking kierujcie się asfaltem pod górę.
CZARNA B ŻMIJA SREBRNA GÓRA
Kręta, szybka i zdradziecka jak żmija, dość trudna ale za to ciągle w dół. Zaczyna się tak samo jak wszystkie  czarne ( przeczytaj opis czarnej A) Po około 400 m singielka skręćcie na zieloną leśną drogę która powiedzie Was w kierunku Fortu Chochoł Wielki dziś kompletnie zarośnięty. Tam ścieżka odbija w prawo jakieś 100 m w miarę po płaskim wzdłuż fosy (uwaga fosa jest głęboka). Później w lewo i cały czas w dół aż do asfaltu. Powrót tak samo jak na A .
CZARNA C TWIERDZA SREBRNA GÓRA
Tu jest wszystko kręte ścieżki, szybkie proste, ostre podjazdy i jeszcze ostrzejsze zjazdy i kilka wypasionych hopek ( dobry lotnik może tu polecieć) drewniane przeszkody można przejechać, dropy ziemne nie !!!!, mega bandy, generalnie 4,5 km czystej zabawy – piękne enduro dla „endurniów” 🙂 i nie tylko.
Początek jak w czarnej B,  Po około 400 m singielka skręćcie na zieloną leśną drogę która powiedzie Was w kierunku Fortu Chochoł Wielki dziś kompletnie zarośnięty. Tam ścieżka odbija w prawo a następnie po 50 m skręcacie w pierwszą w lewo.
Jedziecie przez teren starych fortyfikacji Chochołów, potem wjeżdżacie na baterię tarasową gdzie czekają Was 2 pionowe ścianki, i kilka nagłych uskoków, później wzdłuż fosy i dookoła Chochoła małego, następnie wpadacie w mały wąwóz który był kiedyś tzw krytą drogą. Dziś już nie trzeba chować się przed ostrzałem ale trzeba się tam mieć na baczności. Najpierw dwa dropy jeden po drugim lecimy po 3-4 metry następnie duża drewniana hopa którą można przejechać lub dosłownie przelecieć po niej kolejna podobna. Za druga drewnianą ziemny drop z dużą dziurą tuż za nim, kto się nie boi ten leci pozostałym polecam objazd banda z prawej. Następnie banda z lewej i kolejny drop przez dół jak nie masz tu prędkości to nie skacz!!!
Następnie krótko i ostro pod górę przed tablicą z opisem twierdzy możecie obrać wariant C w lewo lub C1 prosto. Wariantem C1 dotrzecie na pod bramę główną Twierdzy Srebrna Góra, później około 100 w dół asfaltem i kierujcie się na lewo na łąkę i ostro pod górę na fort Wysoka Skała. Stamtąd czeka Was mega ostra jazda ok 1300 m tylko w dół. Jeżeli weźmiecie wariant C to macie fajny singielek z pięknym widokiem który prowadzi lewym stokiem twierdzy a następnie na zjeździe łączy się z wariantem C1, końcówka boska.
ZIELONA JASTRZĄB SREBRNA GÓRA
To klasyczne Mtb w wydaniu „light” Trasa zaczyna się od Parkingu na przełęczy Srebrnej i prowadzi cały czas drogami leśnymi. Jest dużo długich zjazdów i podjazdów bardzo przyjemna nie długa pętelka.
NIEBIESKA MUFLON SREBRNA GÓRA
Muflon – kozica sprowadzona z Korsyki może nie tak zadziorna jak mieszkańcy wyspy ale potrafi pokazać rogi….
Taka jest też nasza trasa po której wiedzie w większości nasz wyścig muflon mtb. To czysta klasyka mtb, poezja koniecznie do przejechania najlepiej w suche dni. Zaczyna się na parkingu i prowadzi grzbietami gór sowich aż do przełęczy Woliborskiej początkowo drogą leśną następnie przemienia się w leśny szlak pieszy. Są ostre zjazdy i podjazdy zarówno długie jak i krótkie. Na końcówce trasy macie villę hubertus dobre miejsce na złotego izotonika.